Obchody Święta Niepodległości w Gminie Chorkówka

W Gminie Chorkówka 94 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodzono w dniu 10 listopada 2012 r. w Kobylanach. Organizatorami uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce, Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny w Kobylanach, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka oraz Szkoła Podstawowa w Kobylanach. Tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym. Mszę Św. koncelebrowaną odprawił ks. Michał Czelny w asyście ks. dr Wacława Sochy Proboszcza z Parafii  Zręcin, ks. Mariana Ruszały Proboszcza z Parafii Szczepańcowa, a także ks. Tadeusza Urbana Proboszcza z Parafii Kobylany. Po Mszy Św. delegacje reprezentujące Sejmik Województwa, Powiat, Gminę, Szkołę Podstawową w Kobylanach, organizacje działające w Kobylanach złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem ku czci poległych w Kobylanach (obok kościoła). Druga część uroczystości miała miejsce w sali Domu Kultury w Kobylanach. Rys historyczny upamiętniający udział mieszkańców Kobylan w walkach o niepodległość 1914-1920 na podstawie historii pomnika wygłosił p. Sebastian Rogala – przew. Rady Gminy Chorkówka. Referat okolicznościowy związany ze świętem odzyskania przez Polskę Niepodległości przedstawiła p. Magdalena Stochla - nauczyciel SP Kobylany. Okolicznościowy montaż słowno – muzyczny zaprezentowali przybyłym gościom uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kobylanach pod kier. p. Aleksandry Zając i p. Magdaleny Kopacz, a pieśni patriotyczne uczestnicy imprezy mogli wysłuchać w wykonaniu orkiestry dętej, Zespołu Śpiewaczego z Kobylan, a także Zespołu Wokalnego „Vanilla Sky” ze Szczepańcowej. Obchodom tego doniosłego święta towarzyszyła orkiestra dęta OSP Iskrzynia pod batutą p. Wiesława Wojnara oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Leśniówki, Machnówki, Kobylan i Szczepańcowej, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych i gimnazjów: ZS Chorkówka, ZSP Kopytowa, SP Zręcin, Gimnazjum Zręcin.

W czasie trwania obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przygotowana była wystawa kolekcji broni białej i czarno prochowej przygotowana przez p. Stanisława Stopkowicza z Jedlicza, który przedstawił zgromadzonym na sali uczestnikom historię niepodległości Polski. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: p. Andrzej Krężałek – przew. Rady Powiatu Krośnieńskiego, p. Kazimierz Krężałek – wiceprzew. Rady Powiatu krośnieńskiego, p. Kazimierz Gładysz i p. Marian Janik – radni Powiatu Krośnieńskiego, radni Gminy na czele z Przew. Rady p. Sebastianem Rogalą, p. Dariusz Bator - zastępca wójta Gminy, p. Bożena Panek - sekretarz Gminy, p. Stanisława Bator – skarbnik Gminy, p. Gabriela Nizianty - dyrektor ZEAS, kombatanci z Kobylan: p. Klemens Makoś, p. Tadeusz Pazdra, p. Józef Szmyd, dyrektorzy szkół, nauczyciele, mieszkańcy.
Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce składa serdeczne podziękowanie wszystkim instytucjom, organizacjom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Grudzień 2021