Dożynki Gminne z Ekonomią Społeczną w Kobylanach

W piękną, słoneczną niedzielę 25 sierpnia br. w Kobylanach odbyły się „Dożynki Gminne z Ekonomią Społeczną”. Grupy Wieńcowe zebrały się na placu przed remizą OSP i o godz. 14.30 wyruszył korowód dożynkowy do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia NMP w Kobylanach. Po mszy świętej, barwny korowód z pięknie przygotowanymi wieńcami prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Odrzykoń udał się do parku na plac dożynkowy. Funkcję starostów dożynek pełnili Lucyna Głowa przewodnicząca KGW w Kobylanach oraz Jan Samborowski sołtys tej miejscowości. Osiemnaście grup wieńcowych z poszczególnych miejscowości naszej gminy zaprezentowały się na scenie omawiając lub ośpiewując wieńce dożynkowe oraz wręczyły chleby Grzegorzowi Węgrzynowskiemu Wójtowi Gminy Chorkówka.

Czas dożynek umilała orkiestra dęta, występ dzieci ze Szkoły Podstawowej z Kobylan, a także występy poszczególnych grup wieńcowych Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń oraz kapeli ludowej „Ropiorze” i zespołów śpiewaczych: z Kobylan, z Bóbrki „Bobrzan’, z Chorkówki „Chorkowian”, z Kopytowej „Jutrzenki” i zespołu „Nadzieja” ze Zręcina. Podczas uroczystości dożynkowej licznie zgromadzeni uczestnicy dożynek obejrzeli widowisko pt. „Żeby chleba było do syta” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego i Kapeli Ludowej „Graboszczanie” z Grabownicy Starzeńskiej. Organizatorami tegorocznych dożynek było Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Kobylany razem”, KGW w Kobylanach, Parafia, Rada Sołecka z Sołtysem Wsi oraz GOK w Chorkówce.  W przygotowaniu imprezy oraz w zabezpieczeniu pomagali członkowie OSP Kobylany. Podczas dożynek można było degustować potrawy kuchni regionalnej, przygotowane przez członkinie KGW i stowarzyszenia z Kobylan organizatorów uroczystości. Przygotowane zostało również stoisko - wystawa płodów rolnych przez Zofię Trybus z PODR w Boguchwale Zespół Doradców  w Krośnie. Na tym stoisku można było podziwiać okazałe zboża, warzywa, rośliny. Uczestnicy dożynek mogli zapoznać się również z ofertą Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej „Maks” z Chorkówki. W Dożynkach Gminnych udział wzięli Piotr Babinetz Poseł na Sejm RP, Jerzy Borcz Przewodniczący Rady Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Joanna Bril Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Maria Kurowska Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Andrzej Guzik Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego, Andrzej Krężałek Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, Monika Subik Dyrektor- Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego, Maciej Sekuła Przewodniczący Rady Gminy Chorkówka, Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka oraz jego zastępca Tomasz Tłuściak, Wioletta Klimek Sekretarz Gminy Chorkówka, Anna Lula Skarbnik Gminy Chorkówka, Stanisław Kozielec Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej, Piotr Wierdak przedstawiciel Rady Powiatowej Izby Rolniczej, Bogusław Pacek dyrektor GOK-u oraz  radni, sołtysi, przewodniczące KGW, prezesi towarzyszeń działających na terenie gminy Chorkówka, a także licznie zebrani mieszkańcy gminy. Do organizatorów i uczestników dożynek list gratulacyjny przesłała Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki.
Inicjatywa współfinansowana ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

wrzesień 30 2019
10:00 - 12:00 sala Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce
Spotkanie uczniów klas I szkół podstawowych w ramach akcji "Bądź bezpieczny na drodze"

Wrzesień 2019